Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri

Kadınlar için zayıflama. Yaz yaklaşıyor ve sen hayalindeki bikini vücuduna kavuşmak için neler yapman gerektiğini merak ediyorsun. Hedeflerine ulaşmak için birçok yol var. Bunlardan en önemli faktör ise beslenme. Senin için kadınlara özel, zayıflamaya yönelik beslenme stratejilerinden bahsedeceğiz.

Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri Admin
Bu içerik 5922 kez okundu.

İlk olarak kalori kontrolünden bahsedelim.  Bunu hayata geçirmediğin sürece hiçbir kalıcı sonuç alamazsın. Tahmin ettiğin gibi sıkıcı, daraltıcı, aç hissettiren, tatsız tuzsuz beslenmeni gerektiren bir şey değil.

Kalori kontrolünün temelinde vücuda aldığın kalori miktarı ile harcadığın kalori miktarı yatar. Kapladığı yer başına en fazla kalori sıkıştırılabilen, en etkin depolama yöntemi yağlardır. Amaç bu süreci tersine çevirmek, yani harcanan kalori miktarını, alınan kalori miktarından fazla hale getirip bu ihtiyacı vücuttaki yağlardan sağlamak.

Alınan kaloriler ile ilgili iki önemli nokta var: Ne yediğin ve ne kadar yediğin. Bunları optimize ettiğin sürece geri kalan faktörlerin etkisi minimaldir (kaçta yediğin, hangi gıdaları beraber tükettiğin vb.).

İlk olarak ne yemelisin, yani gıda seçimi konusuna bakalım. Buradaki amaç seçim yaparken aşağıdaki noktalara dikkat etmek:

  • Tokluk hissi sağlama
  • Kan şekerini dengede tutma
  • Yaşamsal faaliyetlerin düzgün çalışmasını sağlama

Peki hangi gıdalar bunları sağlar? Öğünlere göre örnekleri aşağıda görebilirsin:

Kadınlara Özel Zayıflama Stratejileri Beslenme

Şimdi de ne kadar yemelisin kısmına bakalım. Yukarıdaki listeye %100 bile uysan ne kadar tükettiğine dikkat etmezsen zayıflayamazsın. Zayıflama amacında ciddi isen iki üç haftalık bir öğrenme sürecine hazır olmalısın.Eğer şu an “uzak durman gereken” gıdalardan sıkça tüketiyorsan ve tamamen hayatından çıkarmaya hazır değilsen aşamalı olarak azaltabilirsin. Bu, değişimleri kalıcı hale getirmene  yardımcı olacaktır.

Dikkat etmen gereken noktalar şunlar:

Kalori ihtiyacını hesaplayacaksın.

Bunu belirledikten sonra en az 2-3 hafta her yediğini yazacaksın ve içerdiği kalori miktarını hesaplayacaksın. Bu süre içerisinde hem ne büyüklükte porsiyonlar tüketmen gerektiğini öğrenecek hem de artık yazmaya gerek kalmadan yiyeceklerde ne kadar kalori olduğunu tahmin edebilmeye başlayacaksın.

Diğer bir dikkat edeceğin nokta da öğün aralarını çok uzun tutmamak. Bunun nedeni yanlış bilindiği gibi metabolizmanın yavaşlama riski değil. Asıl neden, çok acıkıp bir sonraki öğünde yanlış seçimler yapma ihtimalinin artma riski. Kan şekerin düştüğünde ilk olarak bunu en hızlı artırma etkisi olan gıdalara yönelirsin. Bunlar da uzak durman gereken listesinde yer alan gıdalardır.

Yapman gerekenler aslında bu kadar basit. Gördüğün gibi sabah akşam haşlanmış brokoli ve kuru tavuk göğsü yemelisin ya da detox karışımları içmen gerekmiyor. Buradaki beslenme stratejilerini uygulamaya başladıktan birkaç ay içerisinde incelmeye başladığını fark edecek, aç kalmadan lezzetli gıdalar tüketerek bunun mümkün olduğunu görecek ve bir hayat tarzı haline getirmeyi kendin isteyeceksin.

Yaza kadar çok zamanın var. Hayalindeki vücudun kendiliğinden oluşmasını bekleme, bizimle ilk adımı at, bu yazdan itibaren bambaşka bir sen ile hayata devam et!

zayıflama teknikleri sağlıklı beslenme kalori yağ yakımı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yağ yakıcı egzersizler ve püf noktaları
Yağ yakıcı egzersizler ve püf noktaları
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri