Pilates Egzersiz Dersleri ve Pilatesin Faydaları

Pilates vücudumuzu ve ruhumuzu dengeye oturtabilecek harika bir spordur.

Pilates Egzersiz Dersleri ve Pilatesin Faydaları
Pilates Egzersiz Dersleri ve Pilatesin Faydaları Admin
Bu içerik 3968 kez okundu.

Pilates egzersizleri son zamanlar da herkesin ilgi odağı olmaya başladı. Etrafınızda ki insanlara nasıl böyle sıkı bir vücuda sahip oldun diye sorunca pilates derslerine gidiyorum diyordur. Eğer sende pilatesi merak ediyorsan, tüm sorularını yanıtladığımız yazımızı mutlaka oku ve hatta paylaş.

Pilates; aletli ve mat olarak iki ayrı şekilde yapılan bir esneklik antrenmanı sistemidir. Mat pilates, minder üzerinde genellikle grup halinde yapılan egzersiz bütünüdür. Pilates dersleri özellikle kalça, bel ve karın bölgelerini güçlendiriyor yani buna "core" bölgeleride diyebiliriz. Pilates 1920 yıllarında ortaya çıkmıştır ve tüm dünyaya yayılmıştır; son zamanlarda da Türkiye'de ünlüler de dahil olmak üzere birçok kişi pilates derslerine katılmaya başlamıştır.

Pilates derslerine başladığınız zaman size ne faydası olacak? Bel ağrılarınız azalacaktır bunun yanı sıra; kaslarınız güçlenecek, duruş bozukluklarınız varsa azalacak, dengeniz ve haraket kabiliyetiniz iyileşecektir. Pilates egzersizlerinde yaktığınız kalori seviyesi azdır, bu sebepten dolayı amacı kilo vermek olan insanları tercih etmesi uygun değildir. Pilates derslerine eğer başlayacaksanız sağlıklı beslenmeye dikkat etmeniz gerekmektedir ve bunların yanında da kardiyo egzersizlerine de başlamalısınız.

Pilates ikiye ayrılır bunlar; reformer ve mat work.

Mat work pilates genellikle yerde minder  üzerinde yapılır, reformer pilates ise özel yapılmış bazı aletler ile yapılmaktadır. Şimdi kafanda soru işaretleri oluşabilir. Tamam ben hangisini yapmalıyım? Pilates derslerine başladığın zaman yanında eğitmenin olacağı için her ikiside uygundur. 

Pilates egzersizlerine başladığınız zaman dersleriniz birebir veya grup halinde olur. Bu tercihlerden birisini seçmek sana kalmış.

Peki pilates dersleri etkili mi?

Pilates egzersizleri vücut ağırlığı ile yapıldığı için tabiki etkili olacaktır. Ama şunu unutmaman gerekli; kaslarının  belirgenleşmesi ve sıkılaşmasını istiyorsan, pilates egzersizlerinde kendini zorlamalısın. Pilates derslerinde kendini zorlaman kas liflerini stres altına sokar ve buda gelişmen için önemlidir. Bu sebepten dolayı disiplinli bir şekilde pilates yapman önemlidir bunun içinde pilates egitmeninden kesinlikle bilgi al, yardım iste. Zamanla güçleneceksin ve pilates egzersizlerinide daha çok zorlaştırma zamanın gelecek. Belli bir seviyede kalıp olduğun yerde sayma. İstersen bunun üzerine ağırlık antrenmanlarına da başlayabilirsin.

Pilates egzersizleri Pilates antrenman Pilates dersleri pilates antrenmanı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yağ Yakıcı Egzersizler ve Püf Noktaları
Yağ Yakıcı Egzersizler ve Püf Noktaları
Göğüs Kaslarının Anatomisi ve Göğüs Antrenmanı
Göğüs Kaslarının Anatomisi ve Göğüs Antrenmanı