Antrenman Yaparken Sakatlık Riski Nasıl Azaltılır?

Spor sakatlanmalarını önlemek için dikkat etmeniz gereken konulara değindik.

Antrenman Yaparken Sakatlık Riski Nasıl Azaltılır?
Antrenman Yaparken Sakatlık Riski Nasıl Azaltılır? Admin
Bu içerik 5705 kez okundu.

Antrenman yaparken kaldırdığınız ağırlıkların canına okurken, size sunacağımız ipuçlarını uygulayarak bir sakatlık yaşamanın önüne geçin ve gelişiminizin durmasına engel olun...

Spor salonunda antrenman yaparken; hafif bir sakatlık geçirdim, hala ilerleme kaydedebilmemin bir yolu var mı? Diye soranlar oluyor.

Sizi rahatsız eden antrenmanlar varsa onlar yerine benzer antrenmanları sıkı çalışmak gerekir. Eklem hareket genişliğini (Range of Motion-ROM) hafif daraltmak gerekli, kavramada veya duruşta yapılacak bir değişiklik ya da farklı bir egzersiz, verimli bir egzersiz ile sakatlığınızın ilerlemesine sebep olacak antrenman arasındaki farkları yaratacak müdahalelerdir. Şimdi aşağıda; 3 temel kaldırma egzersizinde (squat, deadlift ve bench press) sorunları nasıl aşacağınızı bulacaksınız.

SQUAT:

Genellikle kalça ve dizlerde Squat’ın sebep olduğu problemler hareket kabiliyetinin azalmasına sebep olabiliyor. Antrenman için egzersiz silindiri kullanarak alt vücudunuzu mutlaka ısıtın; diz ve kalça kirişlerinizi esnetin. Şunuda söylemek istiyoruz; goblet squat ve front squat antrenmanlarının daha güvenli egzersizler olduğunu belirtelim.

DEADLIFT:

Egzersiz sırasında alt sırtınızdaki hafif kavisi, antrenman esnasında kaybederseniz, kesinlikle sakatlanırsınız. Antrenmanda tek bacak Romanian Deadlift yaparak, sırtınızı düz tutacak hareket kabiliyetini geliştirebilirsiniz. Antrenman  esnasında fazla ağırlıklarla çalışmayı tercih ediyorsanız, power rack’teki güvenlik çubuklarını diz seviyenizin hemen altına ayarlayabilirsiniz. Bu sayede egzersiz esnasında daha çok ağırlık kullanma şansınız olur.

BENCH PRESS:

Bench press antrenmanı yapan herkes genellikle omuz problemleriyle karşılaşmıştır. Bu sorunlar genelle aşırı bench press yapmaktan kaynaklanabilir. Eğer uzun zamandır her hafta bench press antrenmanı yapıyorsanız artık buna ara vermenizin zamanı gelmiş olabilir. Size tavsiyemiz; dumbbell bench press yapmak ama avuç içleriniz birbirine dönük şekilde yapacaksınız, işte o zaman omuz dostu bir göğüs antrenmanı yapmış olursunuz, ya da push-up varyasyonlarını tercih edebilirsiniz.

Dipnot:

Avuç içleri birbirine dönük gögüs antrenmanı çalışmak, omuz ağrılarının basit bir çözümüdür.

Bench press antrenmanı Bench press Deadlift Squat Spor sakatlanmaları Antrenman
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yağ Yakıcı Egzersizler ve Püf Noktaları
Yağ Yakıcı Egzersizler ve Püf Noktaları
Göğüs Kaslarının Anatomisi ve Göğüs Antrenmanı
Göğüs Kaslarının Anatomisi ve Göğüs Antrenmanı