Kramp ve Kas Çekilmesi Nedir, Nasıl Olur Ve Kramp Nasıl Geçer?

Şimdiki paylaşımımız da herkesi ilgilendiren bir konuya değineceğiz. Kramp nedir? Kramp neden girer? Kramp nasıl geçer?

Kramp ve Kas Çekilmesi Nedir, Nasıl Olur Ve Kramp Nasıl Geçer?
Kramp ve Kas Çekilmesi Nedir, Nasıl Olur Ve Kramp Nasıl Geçer? Admin
Bu içerik 5434 kez okundu.

Kramp ve kas çekilmesinin nedenleri ve çözümleri. Antrenman yaparken tüm insanları sık sık karşılaştığı bir sorun; kramplar ve kas çekilmeleri. Tabi ki kramp ve kas çekilmesi antrenmanların bir parçasıdır. Bu yazımızda nedenleri ve çözümleri anlatacağız.

Kramp ve kas çekilmeleri neden olur?

Kramplar ve kas çekilmelerin oluşmasında çeşitli sebepler olsa da; en çok potasyum, sodyum, kalsiyum ve magnezyum gibi elektrolitlerin dengesizleşmesi baş göstermektedir. Kas kasılmalarını tetikleyen elektrolit bileşenler ve sinirlerin etkileşimi; örnek  vermek gerekirse bir aracın aküsü gibi görev yapmaktadır. Yukarı söylediğimiz elektrolitlerin düzeni bozulduğunda, kas ve sinir kontrolü senkronizasyon kaybı yaşayabilir. Bundan dolayı sinir ve kas, beyine doğru mesajları iletemez ve bu şekilde çalışır.

Antrenmanız yoğun geçiyorsa, elektrolit dengesiniz kesinlikle bozabilir. Antrenman yaptığınız yer ve vücut sıcaklığı çok olduğu zaman, sıvı ve elektrolit kaybına fazla olur. Bundan dolayı, kramp, kas çekilmesi veya tıpta ki adı ile “Charlie atı” yani  kalf krampı (genellikle gece bu ağrı ile uyananlar çok iyi bilirler) gibi problemler oluşabilir.

Ağır antrenmanlar olduğu zaman, kaslara yeterli dinlenme zamanı tanımamak, sinir ve kas bitkinliği yaratır aynı zamanda kasların fazla uyarılmasına neden olur bunun sonucunda kramp ve kas kasılmaları oluşur.

Kramp ve kas çekilmeleri nasıl geçer?

Vücutta kaybedilen elektrolit (potasyum, sodyum, kalsiyum ve magnezyum) ve sıvıyı normal düzeye çıkartmak için; muz, gıda takviyesi veya  sporcu içecekleri tüketebilirsiniz. Eğer sürekli kas çekilmesi ve kramp ağrısı çekiyorsanız, potasyum, sodyum, kalsiyum ve magnezyum içeren gıda takviyeleri de kullanabilirsiniz. Bunlara ek olarak, D vitamini ve C vitaminiyle birlikte tuz kullanabilirsiniz, şunu unutmayın bunları tüketirken günlük ihtiyacınız kadarını aldığınızdan emin olun.

Bazı zamanlarda elektrolit (potasyum, sodyum, kalsiyum ve magnezyum) eksikliği, astım tedavisinde kullanılan beta-bloker veya tansiyon tedavisinde kullanılan diüretik gibi ilaçlardan da kaynaklanabilir. Kolesterol ilaçlarından statin, gece uykunuzu bölen bacak kramplarına sebep olabilir. Bu şekilde tedavi amaçlı ilaçları tüketip kas çekilmeleri ve kramp problemleri yaşıyorsanız, kesinlikle bu konuda doktorunuzu bilgilendirin. Bazı durumlarda potasyum ve koenzim Q10 gibi takviyeler veya benzer bir ilaçla değişiklik yapmak gibi çözümlerde bulunabilir.

Ağır ve yoğun antrenmanlar yapmakta kramp ve kas çekilmelerinde suçlu olabiliyor.

Antrenman programınıza göz atarak çalıştırdığınız kas gruplarının mutlaka sırasıyla dinlendirin. Aynı zamanda doğru ve düzenli beslenmeye ve yeterince uyumaya özen gösterin. Fitobesin ve antioksidan açısından zengin olan kıvırcık, lahana ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerle daha çok beslenin.

Kramp Kramp nasıl geçer kas çekilmesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yağ Yakıcı Egzersizler ve Püf Noktaları
Yağ Yakıcı Egzersizler ve Püf Noktaları
Göğüs Kaslarının Anatomisi ve Göğüs Antrenmanı
Göğüs Kaslarının Anatomisi ve Göğüs Antrenmanı