Sıkı Bir Vücuda Sahip Olmak Ne Kadar Zaman Alır?

Fit bir vücuda sahip olmak hepimizin hayali.

Sıkı Bir Vücuda Sahip Olmak Ne Kadar Zaman Alır?
Sıkı Bir Vücuda Sahip Olmak Ne Kadar Zaman Alır? Admin
Bu içerik 7420 kez okundu.

Hepimizin hayali daha sıkı bir vücuda sahip olmak. Şunu söylemek istiyorum. Fitness antrenmanları yapan tüm insanlar sıkı bir vücuda sahip olmak isterler, bu düşüncelerde hiç bir terslik yoktur.

Powerlifting (bench press, squat, deadlift gibi hareketlerde max ağırlığı kaldırmaya çalışmak), olimpik kaldırma gibi bir antrenman programın yoksa max kaç kaç kilo kaldırdığın pek önemi yoktur. Yani havuzda veya plajda yüzerken ve güneşlenirken hiç kimse senin squatta max kaç kilo ağırlık kaldırdığını merak etmeyecek. İnsanların sadece ettikleri bir şey vardır; o da sıkı vücudunu ve six packlerini ne kadar zamanda ve yaptığın olacak. Şimdi sıkı bir vücudun sahibi olmak ne kadar sürer?

Sıkı bir vücuda sahip olmanın ve tabiki de bu vücudu korumanın belli aşamaları vardır. Bu aşamalardan en önemlisi de davranış değişimidir. Yani seni şuan ki vücut yapına getiren alışkanlıklarını değiştirme aşamasıdır. Bu sebepten sabırlı olmanız gerekmektedir, neredeyse kendinizle savaş haline girersiniz, çetin olanız gerekmektedir.

Vücudunu değiştirmek disiplinli bir şekilde attığın her adım hem sinirsel hem de hormonal sistemlerini etkiler. Eğzersizlere yeni başlayan insanlarda ilk zamanlarda sinirsel adaptasyonlar max seviyededir, tabi bunun yanısıra güçlenme de çok hızlı bir şekilde artmaya başlar. Ama şunu unutmamak gerekmektedir vücudumuzda ve beslenmemizde yaptığımız değişikliklerin şiddetinin mutlaka aşamalı olarak arttırmalıyız; çünkü amacınızın tam tersine de hizmet edebilir. Örnek vermek gerekirsek; tükettiğiniz kalorileri birden 2.700 kaloriden 1.300 kaloriye düşürürseniz metabolizmanızda yavaşlayarak kendini korumaya alır ve bunun sonucu kilo vermen yavaşlar. Bundan dolayı hesap kitap yapıp makul bir kalori açıklığı ayarlamalıyız, kilo vermeye başladıkça hedefimizde ki kalori seviyesini yavaş yavaş aşağı  çekebiliriz. Kendinize zaman vermeli ve sabırlı olmalısınız çünkü vücudunuzda bazı adaptasyonlar gerçekleşir ve yeni duruma alışabilmeniz için belli bir süre geçmelidir. Kısaca kilo verme döneminizin sağlıklı geçmesi için; bizim tavsiyemiz ayda 3-4 kiloyu geçmeyecek bir hızda kilo vermenizdir.

Şunuda unutmamak gerekir, değişim sürecinizin görülmeyen ama hissedilen kısmı vardır. Yani vücudunuzdaki değişikliklerin büyük kısmı gözle görülebilmekten önce hissedilecektir. Rafine olmuş karbonhidratları ve işlenmiş gıdaları bıraktığınızda vücudunuzda ki rahatsız olduğunuz şişkinliğin büyük bir kısmı da ortadan kaybolacaktır. Bu, tam olarak yağ kaybettiğiniz anlamına gelmese de bu sayede kendinizi rahat hissedeceksiniz ve motivasyonunuz artacaktır.  Bu gibi durumlar genellikle ilk haftalarda oluşur.

Kilo verme dönemlerinde ağırlık antrenmanları yapan insanların lehine gerçekleşen bazı şeyler olur. Ağırlık çalışmasından dolayı kas lisleri uyarıma maruz kalır ve bundan dolayı kendilerini onararak daha güçlü hale gelmeye başlar; bu sebepten daha dolgun, gergin ve keskin hatlar kazanırsınız. Bu hatlar dış görünüşünüze takviye olacaktır üstüne birde yağ oranı düştüğü için yavaş yavaş kalıba girdğinizi göreceksiniz.

Yağ kütlelerini vücudunuza rastgele döşenmiş jöleler olarak düşünebilirsiniz, başlangıç ve bitiş noktaları yoktur; bunun aksine kas kütlelerini oluşturan kas lifleri, her zaman bir başlangıç ve bitiş noktası olan çelik halatlar gibi döşenir. Bu çelik halatlar eğzersiz yaptığınız zaman ağırlık kullanıyorsanız hem sayıları artar hemde kalınlaşırlar. Bu sayede kaslarınız hem güçlenirler hemde keskinleşirler ve daha çok fit görünmenizi sağlarlar. Kadın yada erkek hiç farketmez herkesin istediği tam olarak budur. Kas kütlesi inşasının ve yağ yakımının dış görünüşte farkedilebilmesi için ortalama 2 ay gerekmektedir.

Bu sebepten dolayı eğzersizlere yeni başlayan kişilerin ilk 2-3 ay sabırlı ve disiplinli olması gerekmektedir. Şunu unutmayın bazı insanlar hemen sonuç almak isterler bu kolay bir aşama değildir bunu unutmamak gerekir, sabırsız davrananlar genellikle ilk 2 ay sonrasında, tam değişimi görmeye başlayacakken sporu bırakırlar. İlk 2-3 ayı disiplinli ve sabırlı bir şekilde atlattığınızda vücudunuzda ki gelişmeler hızlanarak gözükmeye başlayacaktır. Kas kütleniz artacağı için daha fazla yağ yakımını olacaktır. Metabolizmanız hızlı etkinleşir ve ve sanki tren yolunda gittikçe hızlanan bir lokomotife dönüşür. Disiplinli ve sabırlı antrenman yaparsanız ve beslenmenize dikkat ederseniz 3 ayın sonunda eski görünüşünüze bakaraktan etkileyici bir seviyede olabilirsiniz. Bu şekilde 6 ay boyunca devam ederseniz bambaşka bir görünüşe kavuşmanız işten bile değildir.

Fitness antrenmanları Powerlifting Sıkı bir vücuda sahip olma Metabolizma antrenman programı vücut geliştirme programı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yağ Yakıcı Egzersizler ve Püf Noktaları
Yağ Yakıcı Egzersizler ve Püf Noktaları
Göğüs Kaslarının Anatomisi ve Göğüs Antrenmanı
Göğüs Kaslarının Anatomisi ve Göğüs Antrenmanı