Egzersiz Yaparken Bilek Sakatlıklarının Önüne Geçebilirsiniz

Spor sakatlıklarında; en çok görülen sakatlıklardan biriside bilek sakatlığıdır. Egzersiz yaparken bilek sakatlıkları ortaya çıkabiliyor, bunun önüne nasıl geçeceğimizi Dr. Victor Prisk (Kurul Sertifikalı Ortopedik Cerrah) anlattı.

Egzersiz Yaparken Bilek Sakatlıklarının Önüne Geçebilirsiniz
Egzersiz Yaparken Bilek Sakatlıklarının Önüne Geçebilirsiniz Admin
Bu içerik 2884 kez okundu.

Antrenman yaparken çoğumuz bilek sakatlıklarıyla karşılaşabiliyoruz. Bilek sakatlıkları yanlış, çok sık veya çok yoğun egzersiz yaptığınız için ortaya çıkabiliyor.

Birk sakatlık şişkinliğe sebep olabilir ve bu bileklerimizde devamlı hale gelebilir. Bu stres kırılmasının belirtisidir. (Nice burpee hastalarında bile stres kırılması meydana geldiğini gördüm. Bunu aklınızın bir köşesine yazın.) Eğer bundan şüpheleriniz varsa, bir doktor vizitesinden ve MR’dan baktırabilirsiniz.

Bu arada sinir sıkıştıran sendromlar (karpal tünel gibi) bilek ağrısına da sebep olabilmektedir. Karpal tünel sendromu el parmaklarınıza giden sinirleri etkiler. Böylelikle elde karıncalanma, uyuşma ve hantallaşma gibi belirtileri görebilirsiniz.

Bilek bandajı kullanarak; bilek eklemlerinize yüklenen ve arka arkaya tekrar edilen hareketler de bazı semptomların ortaya çıkmasına önlem alabilirsiniz.

Önerilerimiz:

BİLEKLERİNİZİ ISITIN:

Ellerinizi birbirine kenetleyin ve bileklerinizi daire yaparak ortalama 30/40 saniye döndürün.

TEKNİĞİNİZE DİKKAT EDİN:

Antrenman yaparken itme hareketleri yaparken bileklerinize aşırı yüklenme yaparsanız bilek eklemlerinizde stres oluşur.

DONDURUN:

Bileğinizin ağrıyan yerlerine buzla masaj yapın.

Bunu Deneyin:

Bilek ağrılarınız sık sık devam ediyorsa sakın küçüksemeyin. Eğer bileğinizde karıncalanma veya hissizlik varsa mutlaka doktorunuza görünün.

bilek ağrısı sakatlık bilek spor sakatlıkları doktor önerisi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yağ yakıcı egzersizler ve püf noktaları
Yağ yakıcı egzersizler ve püf noktaları
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri