Antrenman Öncesi Nasıl Beslenmeliyim?

Spor öncesi beslenme nasıl olmalı? Şimdi siz değerli okurlarımıza antrenman öncesi nasıl beslenmeliyiz konusundan bahsedeceğiz.

Antrenman Öncesi Nasıl Beslenmeliyim?
Antrenman Öncesi Nasıl Beslenmeliyim? Admin
Bu içerik 10417 kez okundu.

Sporcu beslenmesi önerileri: Antrenman öncesi beslenme hakkında ki bu yazımızda işinize yarayacak şeyler bulacaksınız. Antrenmana başlamadan önce hangi besinleri kullanmanızın faydalı olacağını; performansınızı ve kuvvetinizi etkileyebileceğini işin uzmanları belirtmektedirler.

Normalde kendinize bakan ve besinlerinize dikkat eden birisiniz. Kötü besinler tüketmiyor, bacak antrenmanlarına gereken önemi veriyor ve her zaman disiplinli çalışıyorsunuz. Bunlara rağmen vücudunuzun mükemmel bir şekilde işlemesini istiyorsanız besinlerinize dikkat etmelisiniz. Buna antrenmana başlamadan önce tükettiğiniz besinlerde dahildir.

Antrenmana başlamadan birşeyler tüketmemek kan şekerinizin düşmesine  neden olur ve bu yorgunluk ve bayılma  hissine yol açar.  Diyetisyen Manuel Villacorta “Antreman öncesi besin almazsam antrenmanımdan verim alamıyorum,” diyor ve sözlerine şu şekilde devam ediyor; “Doğru bir şekilde beslenirseniz daha iyi bir antrenman çıkarırsınız.”

YULAF EZMESİ

Yulaf, lif yönünden zengin bir besindir. Karbonhidratı yavaşça kan akımınıza iletir. Yavaşça salınan bu karbonhidratlar, antrenman sırasında size düzenli bir enerji sağlar. Yulaf, B vitamini yönünden de zengindir. B vitamini karbonhidratların enerjiye çevrilmesine yardımcı olmaktadır. Antrenmana başlamadan otuz dakika önce bir kâse yulaf ezmesi tüketebilirsiniz.

MEYVELİ VE YOĞURT

Meyveler karbonhidrat yönünden zengin besinlerdir ve süzme yoğurt bir protein kaynağıdır. İnsanlar antrenmana başlamadan önce genellikle karbonhidrat zengini meyve ve diğer yiyecekleri tüketmemeyi seçmektedirler fakat şunu unutmamamız gerekli protein antrenman bitene kadar enerji sağlamaktadır. Meyveden gelen karbonhidratlar hızlıca enerjiye dönüşür ve protein, kas hasarını önlemek için sonra kullanılmaktadır. Her gün meyve ve süzme yoğurt yiyerek güne başlayabilirsiniz.

TAM TAHILLI EKMEK

Bir dilim tam tahıllı ekmek antremna öncesi iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Bir dilim ekmeğin üzerine bal veya reçel sürebilir ya da  iyi bir protein kaynağı olan haşlanmış yumurtayı tam tahıllı ekmeğinizle tüketebilirsiniz. Öğlenleri antremna için spor salonlarına gidiyorsanız ortalama 45 dakika önce tüketebilirsiniz. Hatta tam tahıllı ekmek ile birlikte hindi tüketebilirsiniz. Öğlen vaktinde yaklaşık 30 gram karbonhidrat ve 15-20 gram protein tüketmelisiniz.

ANTRENMANA BAŞLAMADAN ÖNCE YEMEMENİZ GEREKENLER BESİNLER

Antrenmana başlamadan önce yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız çünkü yağlı besinler miğdenizden oldukça yavaş bir şekilde ayrılır. Bunun anlamı kendinizi tok ve ağır hissedersiniz. Karbonhidratlar iyi olsa da karbonhidrat ihtiyacınızı şeker ya da şekerlemelerden almamalısınız. Bunlar kan şekeri seviyelerinizi hızlıca yükseltir ve düşürürler. Antrenmana başlamadan önce çok besin tüketmemeye de çalışın. Önerilerimizi bir ana öğün olarak değil hafif bir ara öğün olarak değerlendirin. Çok yiyecek tüketmek sindirim problemlerine, ağırlığa, mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir.

Sporcu beslenmesi sağlıklı beslenme beslenme Antrenman Karbonhidrat protein
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yağ Yakıcı Egzersizler ve Püf Noktaları
Yağ Yakıcı Egzersizler ve Püf Noktaları
Göğüs Kaslarının Anatomisi ve Göğüs Antrenmanı
Göğüs Kaslarının Anatomisi ve Göğüs Antrenmanı