Vücudunuzdaki Kas Oranını Artıran Besinler

Sporcu beslenmesinde önemli olan bir noktada kas kütlesini artıran yiyeceklerdir. Vücudunuzdaki kas oranını çoğaltmak için yalnızca protein tozu yeterli değildir.

Vücudunuzdaki Kas Oranını Artıran Besinler
Vücudunuzdaki Kas Oranını Artıran Besinler Admin
Bu içerik 10474 kez okundu.

Vücudunuz yeterince kaslı değilse; her öğünde yediğiniz öğünleri yeniden düzenlemenin zamanı gelmiştir demektir.

Bazı insanlar kalıtsal nedenlerden dolayı kas oranlarını daha kolay artırabilirler. Bazı insanlar da yeterince beslenip disiplinli bir antrenman programı uygulayıp kolayca kas oranlarını artırabilirler. Her ne kadar kolay görünsede o kadar basit değildir. İyi bir vücut yapmış bir insan gördüğünüzde; Bu gördüğünüz sadece buz dağının görülen yüzüdür. Görünmeyen yüzü ise günlerce, aylarca ve hatta yıllarca yapılan disipli ve düzenli yapılan antrenmanlar ve sağlıklı beslenmedir.

Bazı insanların biceps (ön kol) kaslarını geliştirmesi kolay bir iş olsa da aslında bu herkes için mümkün olan bir şeydir. Bunun için yapmanız gerekenler; ağsız protein tüketimini artırmak, sağlıklı yağlar tüketmek, yavaş sindirilen karbonhidratlara geçiş yapmak ve besin değeri düşük yiyecekleri hayatınızdan  tamamen çıkartmaktır. Sizin de bunu başarabilmeniz için kas oranınızın artmasını sağlayacak besinleri listeledik.

Sıkı ve düzenli antrenman yapmanın yanında kas oranını artırmanın kilit noktası öğünlerinizi doğru besin oranlarına göre düzenlemektir. Ünlülere antrenörlük yapan ve sporcu beslenmesi uzmanı Adam Rosante’nin tavsiyesi; günde 3 ana öğün, 2 tane de ara öğün tüketmek.

Her bir öğün iki avuç içi büyüklüğünde protein içerikli yiyecekler, iki yumruk büyüklüğünde taze sebze, iki avuç büyüklüğünde nişastalı karbonhidrat ve iki başparmağı büyüklüğünde sert kabuklu yemiş, yağ ya da avokado içermeli. Ara öğünlerde de aynı şekilde yapabilirsiniz fakat ana öğünlerdeki porsiyonların sadece yarısını tüketmelisiniz. “Birkaç hafta sonra ilerlemenizi izleyin. İstediğiniz sonuçları alamıyorsanız fazladan iki avuç karbonhidrat ya da başparmağı büyüklüğünde yağı günlük öğünlerinize ekleyebilirsiniz,” diyor Adam Rosante.

Doğru besinlerle öğünlerinizi düzenleyerek, disiplinli bir antrenman programı uygulayarak bununla birlikte yeterli uyku alarak hızlı bir şekilde kas oranınızı artırabilirsiniz. Sizde sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, vücudunuzun sınırlarını zorlamadan bu tavsiyelere uyarak bunu başarabilirsiniz.

BİFTEK

100 gram bifteğin içerisinde yaklaşık olarak 27 gram protein vardır. Biftek de aynı zamanda diğer etlerde bulunmayan B12, çinko ve demir gibi vitamin ve mineraller de vardır. Ama bifteğin yağ oranına dikkat etmek gerekir. Ara da sıra da protein kaynaklarınızı değiştirmelisiniz.

BALIK

Somon gibi balıklarda kas yıkımını önleyen omega-3 yağ asidi bulunmaktadır. Ama yüksek oranda protein içermezler ve kalp sağlığınızı korurlar.

ESMER PİRİNÇ

Esmer pirincin protein değeri beyaz pirinçten yüksektir ve daha yavaş sindirilen bir karbonhidrat deposudur.

YUMURTA

Haslanmış yumurta, protein, folik asit, fosfor, demir, çinko açısından zengindir. ve vücudun ihtiyacı olan aminoasitleri içerir. 

KİNOA

Yüksek oranda mineral ve lif içeriren kinoa aynı zamanda A, B, C, D ve K vitaminlerini barındırır.

ISPANAK

Vitaminler açısından inanılmaz zengindir ve içerisinde bol miktarda protein bulunmaktadır. Doymamış yağların yanında bol miktarda lif içerir. Ispanak tüketerek herkes Temel Reis'e dönüşebilir :)

MERCİMEK

Demir, potasyum içeriği yüksek bir besindir. Lif içeriği yüksek ve glisemik indeksi oldukça düşüktür. 100 gr mercimekte 23 gr protein ve 36,62 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

KIVIRCIK LAHANA

Sağlıklı bir diyet ürünüdür, bir tabak kıvırcık lahanada sadece 36 kalori vardır ve hiç yağ barındırmaz.

SÜZME YOĞURT

Normal yoğurttan 2 kat daha fazla protein içerir ve kas gelişimine büyük faydaları vardır. D vitamini yönünde zengin bir besindir.

BADEM

100 gr kavrulmamış tuzsuz badem, E ve B vitaminleri, kalsiyum, demir, bakır, fosfor açısından zengin bir yemiştir. 18,72 gr poretin ve 3,7 karbonhidrat bulunmaktadır.

Sporcu beslenmesi sağlıklı beslenme protein
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yağ Yakıcı Egzersizler ve Püf Noktaları
Yağ Yakıcı Egzersizler ve Püf Noktaları
Göğüs Kaslarının Anatomisi ve Göğüs Antrenmanı
Göğüs Kaslarının Anatomisi ve Göğüs Antrenmanı