Sağlıklı ve Yararlı Karbonhidrat Kaynakları

“Sağlıklı karbonhidrat” hangi besinlerde bulunur? Şimdi size yararlı karbonhidratlardan bahsedeceğiz. Bu karbonhidratlar sayesinde fit kalabilirsiniz. Beslenme planına dahil etmen gereken yararlı karbonhidratları öğrenmeye ne dersin? Bu yazımızda size sağlıklı karbonhidratlardan bahsettik.

Sağlıklı ve Yararlı Karbonhidrat Kaynakları
Sağlıklı ve Yararlı Karbonhidrat Kaynakları Admin
Bu içerik 2844 kez okundu.

Yararlı karbonhidratlar iyi bir enerji kaynağı olmakla birlikte, tokluk hissinizi uzun süre korumanıza yardımcı oluyor. Şimdi bahsedeceğimiz sağlıklı karbonhidrat seçeneklerini öğünlerine ekleyerek yararlı karbonhidrat tüketmeye başlayabilirsin.

Bezelye

Bezelyenin Latince adı pisum sativum'dür. Bezelye vücudunun günlük çinko ihtiyacının % 12'sini karşılar.

Ortalama 100 gram bezelye 81 kcal enerji içermektedir. Yüksek değerde vitamin bulunduran bezelye A, C, E, K vitaminlerini bolca içeren bezelyede ayriyeten tiamin, niasin, pridoksin gibi vitaminleri bulunmaktadır.

Bunun yanı leptin minerali sayesinde beynimizi uyararak tok hissetmemizi sağlar.

bezelye
 

Yulaf

Yulaf en sağlıklı tahıl çeşitlerinden biridir. Glüten içermeyen yulaf vücut için elzem vitamin, mineral, lif ve antioksidanları barındırır. Yulaf çözünebilir bir lif kaynağı. Bu özelliği sayesinde normalden daha çabuk tok hissettiriyor. Yapılan araştırmalar beslenme rutinine çözünebilir lif içeren besinleri eklemeni öneriyor. Yulaf ezmesi içerisinde bolca aminoasit vardır. Yulaf, bu açıdan da önemli bir protein kaynağıdır.

yulaf

Fasulye

Fasulye, baklagiller familyasının diğer üyelerinin aksine yağ, kolesterol ve trigliserid içermez. Fasulyenin her çeşidi farklı miktarlarda lif içeriyor. Aynı zamanda iyi bir protein ve demir deposu. Fasulye, seni tok tutacak besleyici bir karbonhidrat seçeneği.

Kinoa

Kinoa vücudunun ihtiyaç duyduğu, kas oluşumuna yardımcı olan 9 farklı aminoasite ve doymuş yağlara sahip bir besin.  Kinoa tohumunda A, B, C, D ve K vitaminleri vardır. Yemeklerinin yanında yan öğün olarak tükettiğinde seni tok tutmaya da yarayacak.

kinoa

Tam Buğday Makarna

En sevilen besinler arasında yer alan makarnanın tam buğdaydan üretileni ise sağlığımızı geliştirmek konusunda bize oldukça destek oluyor.  Kilo almadan makarna yemenin sırrı 100 – 200 gram arası bir miktarda ve tüm bir öğün yerine, öğünlerinin yanında yardımcı besin olarak tüketmen.

sağlıklı beslenme karbonhidrat Yararlı karbonhidratlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yağ yakıcı egzersizler ve püf noktaları
Yağ yakıcı egzersizler ve püf noktaları
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri