Sağlığımızı koruyan 5 tahıl; amarant, yulaf, kinoa, arpa ve teff

Amarant, yulaf, kinoa, arpa ve teff tahılları; sağlığımız için çok önemlidir!

Sağlığımızı koruyan 5 tahıl; amarant, yulaf, kinoa, arpa ve teff
Sağlığımızı koruyan 5 tahıl; amarant, yulaf, kinoa, arpa ve teff Admin: Gamze Ç.

1- Amarant: Gluten içermeyen bir tahıl ürünüdür. Bu özelliğinden ötürü çölyak hastaları güvenle kullanabilir. Bitkisel protein içeriği oldukça yüksektir. Diğer tahıllarda bulunmayan esansiyel bir aminoasit olan lisin içerir. Bunun dışında iyi bir mineral kaynağıdır. İçerisinde demir, magnezyum, çinko ve bir miktar kalsiyum ve potasyum bulunmaktadır. Amerika ‘da özellikle çocukların sıklıkla tükettikleri muffin, pankek ve ekmeklerin içerisinde un olarak da kullanılmaktadır.

2- Arpa: Posa içeriği oldukça yüksek bir tahıl ürünüdür. Özellikle içerdiği beta-glukan sayesinde kan şekerini dengeleyici özellik göstermektedir. Güçlü bir antioksidan olan selenyum içermektedir. Çorbaların veya kahvaltılık tahıl karışımlarının içerisine katılabilir veya pilavı yapılarak tüketilebilir.

3- Yulaf: Yulafın beta-glukan içeriği oldukça yüksektir. Bu özelliği sayesinde kolesterolü dengeleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici etki göstermektedir. İçerdiği polifenollerden dolayı antioksidan özellik göstermektedir. Alerjik özellik göstermemektedir. Kahvaltıda süt veya yoğurt ile tüketilebileceği gibi kurabiye veya keklerin hamurlarına da ilave edilerek tüketilebilir.

4- Kinoa: Tıpkı amarantda olduğu gibi protein içeriği zengin gluten içermeyen bir tahıl ürünüdür. Magnezyum, çinko, demir ve folat içeriği oldukça fazladır. Suda kolayca haşlanıp tüketilebilmektedir. Değişik renkleri bulunduğundan çocuklarında keyifle tüketebileceği bir tahıl ürünüdür. Diğer tahıl ürünleri veya baklagillerle karıştırılarak tüketilebileceği gibi haşlanarak salataların üzerine konarak da tüketilebilir.

5- Teff: Ülkemizde yeni yeni tüketilmeye başlanan bir tahıl ürünüdür. Beyaz, kırmızı ve kahverengi renkleri bulunmaktadır. Tadı kestaneye benzemektedir. Gluten içermeyen tahıl ürünlerinden bir tanesidir. Özellikle vejetaryenler için önerilebilecek protein içeriği yüksek bir tahıl ürünüdür. Proteinin dışında posa, demir ve tiyamin içeriği oldukça yüksek bir tahıl ürünüdür. Un veya tahıl şeklinde tüketilebilir. Unu ekmek yapımında tahıl tanesi ise salataların, yemeklerin veya kahvaltılık karışımların içerisine katılarak tüketilebilir.

beslenme tahıl sağlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zayıflama Egzersizleri
Zayıflama Egzersizleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri