Sağlıklı ve Mutlu Bir Hayat İçin uymanız Gereken 10 Altın İpucu

Sağlıklı, uzun ve mutlu bir yaşam herkesin isteği, ancak buna sahip olmak sandığınız kadar kolay değil. Bunun için çaba göstermeli ve kendinize dikkat etmelisiniz.

Sağlıklı ve Mutlu Bir Hayat İçin uymanız Gereken 10 Altın İpucu
Sağlıklı ve Mutlu Bir Hayat İçin uymanız Gereken 10 Altın İpucu Mücahit K.

Sağlıklı yaşam; geçmişten günümüze hr insanın istediği ve hayalini kurduğu bir şey...

Günlük hayatınızdaki alışkanlıklarınızda yapacağınız küçük değişiklerle sağlığınızı düzene sokmanız mümkün. Kim hastalılardan uzak, sağlıklı ve dolayısıyla mutlu bir yaşam istemez ki?

Bunu sağlamanız için sizler için altın niteliğinde 10 öneriyi listeledik.

Yediğinize, içtiğinize dikkat edin

Öncelikle güne sağlam bir kahvaltı ile başlamalısınız. Gün boyunca 3 ana ve 3 ara öğün yaparak beslenmelisiniz. Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmalı ve mevsiminde yetişen sebze ve meyve tüketmelisiniz. Mevsiminde yetişen sebze ve meyveler sera gibi yapay ortamlarda yetişenlerden çok daha sağlıklıdır. Ayrıca unutmayın bol bol su tüketmelisiniz.

Uykunuzu düzene sokun

Günde en az 7-8 saat uyumanız gerekir çünkü vücudun önceki günün yorgunluğunu atabilmesi gereken azami miktar budur. Ancak uykunun fazlasıda zararlıdır. Erkenden uyuyup erkenden kalkmak sağlık açısından çok faydalıdır. Düzenli uyku aynı zamanda bağışıklık sisteminizi düzenler ve güçlendirir. Uykusuzluk ise bağışıklık sistemini zayıflatak hastalılara davetiye çıkarır.

Tabiki spor yapmayı ihmal etmeyin

Spor yapmanın yaşı ve zamanı yoktur. Her gün düzenli olarak yapacağınız spor faaliyetleri kan dolaşımınızı hızlandırır ve hastalıklara karşı olan direncinizi arttırır. Bacak, karın, kol, göğüs ve bel kaslarını çalıştıracak aktiviteler oldukça önemlidir. Günlük yapılacak; yalnızca 10 dakikalık koşu bile size ilerleyen zamanlarda oldukça fayda sağlayacaktır.

Aşırı güneşten uzak durun

Güneş en büyük D vitamini kaynağıdır ancak güneşe aşırı mağruz kalmak cildinizi yakabilir hatta ilerleyen zamanlarda cilt kanseri riskine neden olabilir. En uygun güneşe çıkma saatleri öğlen 11.00-13.00 arasıdır. Ancak bu saatler arasında denize girmek tavsiye edilmez. D vitamini antioksidan özelliğine sahiptir ve bağışıklık sistemini besler. Bu yüzden güneşe çıkacağınız saateri iyi ayarlamalısınız.

Zihninizi açık tutun

Bulmacalar, zeka oyunları, zeka soruları ve hafıza teknikleri beyni aktif tutacak aktivitelerdir. Ancak yorulursanız durmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu tarz aktiviteler yaşlandığınızda yakalanabileceğiniz Parkinson gibi nörolojik hastalık riskini en aza indirir. Ayrıca ktap okumak ve bitki çayları içmek beyninizi aktif tutar.

Vücudunuzdaki değişimleri iyi gözlemleyin

Özellikle duşta veya duş aldıktan sonra vücudunuzdaki değişikleri kontrol etmek; yumruları ve kanser riski taşıyan "ben"leri tespit etmekte yararlıdır. Kadınlar için gögüslerinde yer alan ve göğüs kanserinin başlangıcı sayılan kitleleri farketmek için bu gereklidir.

Vücudunuzu temiz tutun

Kendinizi temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Bunun için sabun, şampuan lif gibi şeyleri mutlaka kullanın. tuvaletten her çıktığınızda ellerinizi bol sabunla yıkayın. El ve ayak temizliği çok önemlidir. Hapşırdığınızda, aksırdığınızda yada kirli bir yere dokunduğunuzda mutlaka ellerinizi temizleyin.

Aşı olmayı ihmal etmeyin

Aşı olmak bağışıklık sisteminizin virüslere karşı dirençli olamsını sağlar. Örneğin kış geldiğinde grip hastalığına karşı korunmak için mutlaka grip aşısı olun. Her 10 yılda bir tetanos aşısı olmak çok önemlidir. Bu ve bunun gibi aşıları zamanında yaptırırsanız hasta olma ihitmaliniz oldukça azalacaktır.

Stresten uzak durun

Stressle başa çıkabilmek sağlık açısından çok önemlidir. Müzik dinlemek, iyi sosyal ilişkiler kurmak, spor yapmak vs. stresle mücadele etmek için gereklidir. Stres beyin sağlığınıza da zarar verebilir. Bu yüzden stres oluşturabilecek herşeyden kaçmalısınız.

Ayak bakımınızı ihmal etmeyin

Ayaklarınıza her gün düzenli olarak masaj yapmalısınız. Ayrıca ayakkabılarınız ayak sağlığına uygun ve çoraplarınız temiz olmalıdır. Pis pis kokmayın!! ve ayaklarınızı her zaman sıcak tutun.

sağlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zayıflama Egzersizleri
Zayıflama Egzersizleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri