Sigara Tüketimi Zamanla Sporun Verimliliğini Düşürebiliyor!

Zamanla sigara kullanmak sağlık sorunları ile karşılaşmamıza neden olabiliyor ve bu sorunlardan dolayı spor yapmamız özellikle koşu yaparken verimsiz dönemler geçirmemize neden olabiliyor.

Sigara Tüketimi Zamanla Sporun Verimliliğini Düşürebiliyor!
Sigara Tüketimi Zamanla Sporun Verimliliğini Düşürebiliyor! Admin

Sigaranın kötü etkisini en iyi koşu yaparken görürüz; sadece koşu değil tabiki de en temel spor aktivitelerinde bile zaman içinde riski hale gelebiliyor. Bu sebepten bazı önlemler almamız gerekmektedir. 

Sigara Tüketimi Zamanla Spor Yapmayı Zorlaştırıyor

Sigara tüketen bir insan; zaman içinde nefes alıp verme gibi eylemlerinde zorluk çekmeye başlar ve bu sorunlar egzersizler de kısıtlayıcı rol oynayabilir. Doğru ve düzenli bir nefes alıp verme sürecimiz olmazsa koşu yaparken kaslara iletilen oksijen miktarı olumsuz yönde etkilenir ve o koşuda yorulmaktan başka bir sonuç alamayız, tabi bu yaşam kalitemizede yansır. 

Sigara tüketen insanların kalp atışları egzersiz zamanlarında düşşük durumdadır ve dinlenme zamanında daha yüksek seviyeye çıkar. Bu sebepten sigara kullanan kişiler kullanmayan kişilere göre daha düşük tempoda ve daha kısa mesafelerde koşarlar Sigara vücudumuzda başta akciğer; damarlar, kalp, kemikler ve eklemler gibi vücudumuzun farklı kısımlarına zamanla zarar verir ve bir süre sonra spor yapmanızı tamamen engelleyebilir. 

Sigara Tüketimi Zamanla Sporun Verimliliğini Düşürebiliyor!Sigara Tüketimi Ve Aynı Zamanda Spor Yapmaya Devam

Sigara tüketiyorum ve bununla birlikte egzersizlere başlamak istiyorum diyorsanız; sigara kullanmayan kişilere göre daha çok dikkatli olmanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse 30 dakikalık bir programınız var sigara kullandığınız için zorlanacaksınız ve bundan dolayıda çabuk yorulacaksınız. Sizin bu programı 10 dakikaya indirmeniz gerekiyor. Programınızın ardından koşu yapacaksanız sigara içmeyenlerin prgramı gibi değilde üstte ki anlattığımız gibi zamanı kısaltmalı ve düşük tempolarda ilerlemelisiniz. Hatta koşuya başlamadan önce esneme hareketleri yapmalısınız; günlük yaşantınızda da sürekli merdivenleri kullanmalısınız. Zaten bu şekilde programlara başlar ve günlük yaşantınızda da dikkat ederseniz zaman içinde performansınızı artırmak için sigara tüketiminizde azalmaya başlayabilir ve tamamen de bırakabilirsiniz ama buna gerçekten istekli olmanız gerekli. 

Kötü Alışkanlıkları Koşu Yaparak Dengeleme

Spor programlarına başlamak fiziksel değişiminizin yanında biyokimyasal değişimlerinizede etkilidir. Antrenmanlarınız arttıkça vücudunuzda ki hormonlar arasında yer alan katekolamin ve endorfin üretimi çoğalacak ve kendinizi daha enerjik zamanla daha mutlu hissetmeye başlayacaksınız, bu sayede de fazla yemek ve sigara tüketimi gibi sorunlarınız iyileşmeye başlayacaktır. Düzenli koşun ve bunu aksatmayın böylece ruhsal ve fiziksel tatminkarlığınız düzene girecek; bööylece kötü alışkanlıklarınızı dengelemeye başlayacaksınız ve sigara tüketimi gibi kötü alışkanlıklarınızdan zamanla uzak durmayı başaracaksınız. 

sağlık sigara koşu antrenman hormon
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zayıflama Egzersizleri
Zayıflama Egzersizleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri