Spora Başlamanız İçin; Adaptasyon Süreci

Vücut tipleri iyi kötü olan insanlar var diye mi düşünüyorsun? Vücut tipleri iyi olanlar doğuştan yani genetik olarak şanslılar mı? O tip insanları doğa kayırmış olarak mı görüyorsun? 7'lerinde neyse 70'lerinde de harika görünüyorlar, vücutlarını korumak için çok fazla çalışmaları gerekmiyor diye mi düşünüyorsun? Metabolizmaları hızlı, ne yeseler yakıyorlar mı?

Spora Başlamanız İçin; Adaptasyon Süreci
Spora Başlamanız İçin; Adaptasyon Süreci Admin: Gamze Ç.

Kendini bu konuda şanssız mı görüyorsun? Vücut tipin iyi değil; yani sıkı değilsin ve gevşeksin. Bazen, daha küçükken bazı dönemlerinde iyi olduğunu hatırlar gibisin ama okul hayatından özelliklede iş hayatına girdikten sonra kendini tamamen saldığınımı düşünüyorsun? Göbeğini elliyorsun hatta karın kaslarını sıkıyorsun sonra altta sanki kas var gibi ama aynaya bakıyorsun görüntüsü moralini bozuyor. Yaz aylarında bol tişörtler giyinmek sana sanki kendini güvende hissettiriyor. Hatta bazen aklına geldikçe göbeğini içine çekiyorsun. Kendine ben fit görünen kişilerden daha az besleniyorum diyorsun ama nedense ne tüketirsen tüket azda olsa sana yarıyor sanki. Sonra moralin bozuluyor ve bunu bir türlü anlamayarak; kesin genetiğimden kaynaklanıyor diyorsun.


Bunlara inanma ve kendini artık kandırma; çevremizde gördüğümüz insanların hemen hepsi senin gibi kişiler. Şimdi şunu düşünüyor olabilirsin, kardeşim böyle diyorsunda neden onların dış görünüşleri farklı? 

 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi insan vücudu adapte olmaya hazır bir makina gibidir. Yani beslendiklerinle günlük hayatta yaptığın aktivitelere göre vücudun kendini değiştirmeye hazır! Şunu unutma milyonlarca yıldır insanoğlu varlığını sürdürebilmek için sürekli geliştirdği vücut yapısı hayatta kalabilmesi için bu güne kadar onun ayakta kalabilmesini sağlamıştır. Yani burada söylemek istediğimiz vücudumuz istedikten sonra her ortama ayak sağlamaya adapte olmak için bekliyor ve bu vücudumuzun yapısında vardır.


Şunu unutmamız gereklidir; farklı bir gözle bakacak olursak. Vücudumuza besinlerle çok fazla kalori girdiğinde ileride besin bulamayacağından korkarak fazlalıkları bir köşede biriktirip saklamak ister. Yani köşelerde biriken o fazla kaloriler aslında yağ depolarıdır. Buna kısaca kilo almak denir. Daha detaylı konuşmak gerekirse bu işin aslı şudur; vücudun enerjiyi koruması için ve bunu kullanması için dürtüleri oluşur. Alışveriş merkezine gittiğin zaman aracını en yakın yere bırakman, merdivenleri kullanmaman, günlük eşyalarını kolay erişebileceğin yerlere koyman aslında vücudunun enerjiyi koruma dürtüsünden kaynaklanıyor. 


İşte bu begenmediğin gevşek görünümün yağ dokusunun fazlalığından kaynaklanıyor. Şunu unutmayaım kas dokusu yoğundur, yağ dokusu ise yoğun değildir yani daha çok yer kaplar. Dışarıda begendiğin insanların çoğunun aslında günlük aktiviteleri nispeten sana göre fazladır ve yedikleri besinleride gerektiği seviyede tutuyorlardır. Eğer bu insanlarda besinlerinde fazla kalori tüketirlerse bu kalorilerde vücutta yağ depolamak için tutulursa emin olun bir süre sonra sıkı görünümlerini kaybedeceklerdir. 


Çocukluk zamanlarımızda yüksek aktivite seviyesi ve düşük yağ oranı ile hayata başlarız. Büyüdükçe aktiviteseviyemiz düşer bundan dolayı kalori alımı artar ve kas kaybı yaşanmaya başlar. Yaşımız ilerledikçe bunlardan kaçınmazsak doğal olarak vücudumuz adaptasyon yeteneğini kaybeder ve  aleyhimize çalışmaya başlar bundan dolayıda ve yağ oranımız artmaya baslar. Vücudumuzun adaptastonunu düzenlemek elimizdedir ve kolaydır. Şimdi bu nasıl olacak size bahsedelim:


Kesinlikle uymanız gereken ilk kural: Değişimin için karar ver bunu başkası değil sadece sen yapabilirsin! Ama bunu gerçekten iste ve bu senin ilk önceliğin olsun. 


Gündelik hayatından tükettiğin kalorileri not al ve gün sonunda hesapla, bu çok basit. Bu sayede vücudunun günlük senden istediği enerji ne kadar görmüşi olursun.


Amacınız; günlük tükettiğiniz kalorileri her gün; 300-400 kalori eksitmek olsun. Tükettiğiniz besinlerin kalori değerlerini Google arama motoruna bakarak bulabilirsiniz. 


Günlük yaşantınızda aktivite seviyenizi yüksek tutmaya bakın. Disiplin bir şekilde egzersiz yapmaya başlayın, en basidi günde tempolu bir şekilde 45 dakika yürüyüş yapın bu başlangıçla aktif bir hale gelmeye ilk adımı atmış olursunuz. 


Kendinizi hazır hissetmeye başladıktan sonra spor merkezlerinde kardiyo ve ağırlık antrenmanlarına başlayabilirsiniz. Ağırlık antrenmanları sayenizde kas kütle seviyeniz korunur ve zamanla artmaya başlar, kardiyolar ile birleştirdiğiniz zamanda yağ yakımınız hızlanmaya başlar. Bu sebepten dolayı her ikisini yapmanız mantıklıdır. 


Günlük hayatınızda tükettiğiniz sudan daha fazla su içmeye gayret gösterin, günlük yudum yudum 3/4 litre su içmeye çalışın. 


Bal, şekerli içecekler, reçel, beyaz ekmek ve hamur işlerinden uzaklaşın; gerekirse bir uzmana başvurun. 


Geceleri kaliteli uyku almaya çalışın; kesintisiz 7-8 saat uyumayı deneyin. Uyku vücudunuzu onaran ve düzenleyen hormonların salgılanması için çok önemlidir. Bu arada büyüme hormonunun en çok salgılandığı zamandır. 


Stresten uzak durmak hem kilon için hemde sağlığın için önemli bir faktördür. Stres kortizon hormonunun salgılanmasına neden olur, bu hormon yağ tutumunu tetikler ve yıkıcı etkileri vardır! Kendini iyi hissettiren şeylerle ilğilen gerekirse en yakın arkadaşların ile görüş ve kafa dağıt sana destek olsunlar. 


Etrafında özellikle spor merkezlerinde senin gibi düşünen ve amacı senin gibi olan bir çok insan olacaktır, onlarla arkadaşlıklar edin. O insanlar ile amaçlarınıza birlikte yürüyün bu büyük bir moral kaynağı olacakır ve bu sayede kendinizi yalnız hiisetmeyeceksiniz. 


Şimdi vücudunun nasıl adaptasyona gireceğini öğrendin.

motivasyon beslenme kalori yağ yağ yakma adaptasyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zayıflama Egzersizleri
Zayıflama Egzersizleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri