Vücudumuz İçin Ne Kadar Protein Tüketmeliyiz?

Yeterince disiplinli bir şekilde spor yapan insanlar için, özellikle de vücut geliştirmesine önem veren sporcular için doğru bir şekilde protein tüketme planlanması yapması gerekmektedir.

Vücudumuz İçin Ne Kadar Protein Tüketmeliyiz?
Vücudumuz İçin Ne Kadar Protein Tüketmeliyiz? Admin: Gamze Ç.

Tüm spor yapan insanlar; her öğünde bolca yumurta, tavuk, et ve gıda takviyesi olarak sürekli protein shakeleri hazırlar. Bunları tüketmedikleri zaman yaptıkları antrenmanların etkisiz olduğunu düşünürler.


Burada ilk olarak kas oluşumunun protein tüketimi ile arasındaki ilişkiden bahsedelim. Ağırlık antrenmanları yaparken kaslarınıza mikro düzeyde hasar verirsiniz ve kas lislerinizde yırtıklar oluşturursunuz. Sağlıklı beslendiğin zaman vücuduna giren proteinler parçalaranak ağırlık antrenmanları sırasında zedelenen kas liflerini onarır. Kas liflerin onarıldığında eskisinden daha güçlü bir hale gelir ve kas kütlende artmaya başlar.


İşte bu sebepten dolayı yeteri kadar protein tüketmeliyiz.


Bu arada protein başka şeylerede yarar bunuda belirtelim; yıpranan hücreleri yeniler, enzimlerin ve hormonların çalışabilmesi için etkilidir. Her insan birbirinden ayrıdır bundan dolayı yeterli protein miktarı herkes için aynı mıdır?


Protein miktarı herkes için aynı değildir. Yeterli protein miktarı kas kütlesi ve  vücut ağırlığı ile doğru orantılıdır. Önerilen protein miktarı her 1 kilo başına 1 ya da 2 gr. proteindir. Bunuda aktivite durumunuza göre belirleyebilirsiniz:


  • Günlük yaşantınız hareketsiz geçiyorsa 1 gr.
  • Orta seviyede kardiyo ve dayanıklılık sporları için egzersizler yapıyorsanız 1,2-1,5 gr.
  • Disiplinli ve sürekli vücut geliştirme antrenmanları yapıyorsanız 1,7-2 gr.

 

Ağır ve disiplinli antrenman yapıyor olsan bile günde kilonuzun başına 2 gramdan fazla protein tüketmenizin bir anlamı olmaz. Çünkü fazla protein tüketmek daha fazla kaslanmanızı sağlamaz.


Vücudunuzun ihtiyacından fazla protein tüketirseniz ne olur? Fazla tüketilen karbonhidrat ve yağlar gibi fazla gelen proteinde vücudunuz tarafından yakılarak enerjiye dönüştürülür. 


Protein Türleri Nelerdir?


Bitkisel ve hayvansal proteinler olarak 2 gruba ayrılır.


Gerekli amino asit zincirinin tümü hayvansal proteinlerden sağlanabilir.


Bitkisel proteinlerde farklı kaynaklar kombine edildiği zaman tüm amino asitleri bir arada almıza yardımcı olur. Bitkisel proteinler bol miktarda lif içerir; bu arada lifler sindirim sistemi için çok önemli rol oynar.


Hayvansal proteinler her zaman iyi bir seçenek değildir. Tek yönlü beslenmemek için arada sırada bitkisel proteinde tüketmemiz gerekir.


Bazen doğal kaynaklardan protein alamıyor olabiliyoruz. Bu sebepten dolayı takviye olarak protein tozlarıda kullanmak alternatif bir çözümdür. Tabi gıda takviyeleri sizin için bir kaçış noktası olmamalı, mutlaka beslenme planında doğal kaynaklara öncelik vermeyi hedeflemeliyiz.


Burada ki en önemli nokta uzun vadede sağlıklı ve yeterli beslenmektir.

beslenme protein et balık yumurta sporcu beslenmesi antrenman amino asit karbonhidrat lif
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zayıflama Egzersizleri
Zayıflama Egzersizleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri