Yaptığınız Sporun İşe Yaraması İçin

Yaptığınız egzersizleri eğlenceli bir hale getirmek için ve bu egzersizlerin gerçekten faydasını görmek için size bazı önerilerimiz olacak.

Yaptığınız Sporun İşe Yaraması İçin
Yaptığınız Sporun İşe Yaraması İçin Admin: Gamze Ç.

Dünya'da her yıl obezite artmakta ve dünyanın %5'i bundan etkilenmekte. Spor merkezleri kilo vermek için giden insanlarla doluyor ve taşıyor. Kilo almanın en büyük nedenlerinden birisi hareketsizlik ve dengesiz beslenme. Araştırmacılar genetik faktörlerin yanı sıra en çokta çevresel faktörlerin ve hareketsizliğin şişmanlığın “gerçek” nedeni olduğunu söylüyorlar.


Spor yapmak şart; çünkü forma girmek ve sağlıklı kilo vermek için izlenecek yolların en başında bulunuyor. Peki egzersiz yaparken neye dikkat etmeniz gerekli:


Herşeyden önce sabırlı olmanız gerekir

 

Tüm insanların ortak hayali; antrenmana başladıkları ertesi gün fit bir vücuda sahip olmaktır. Tabiki de bu sadece rüyalarda olur, bunu unutmayalım! Gerçek hayatta vücudun kendini toparlaması için en az 6 hafta gerekir. Tabi antrenmanlarımızı düzenli ve disiplinli yaparsak.  Araştırmacılar fit bir vücuda sahip olmak için haftanın 3 günü 30 dakikalık egzersiz yapmamız gerektiğini vurguluyor.


Egzersizlerde kapasitenizi zorlamayın


Antrenmanlarda vücudumuzun kapasitesinin üstüne çıkmak fazla kilo vermemize değil, çok yorulmamıza sebep olur buda kaslarımızın zarar görmesine neden olur. Bundan dolayı yeteri kadar egzersiz yapıp sağlıklı beslenmeye dikkat etmeliyiz. 


Egzersiz yaptığınız alanlarda değişikliklere yönelin


Açık havada egzersiz yapmayı tercih ediyorsanız ve tek başınıza takılıyorsanız br süre sonra  yalnızlıktan dolayı motivasyonunuz düşebilir. Arada sırada spor merkezleri gibi yerler iyi bir tercih olabilir.

 

Kafanızdaki negatif düşüncelerden kurtulun


Anterenman yaparken max seviyeye ulaşmak için; kafanızdaki negatif düşünleri atmanız gerekmmektedir. Egzersiz yaparken sadece ona konsantre olun antrenman sonucunda ulaşacağınız fit vücudun hayalini kurun.

 

Egzersiz günlerinizi ertelemeyin


Günlük yaptığınız antrenmanları ihmal etmeyin. Bugün egzersiz derslerine gitmezsem bir şey olmaz diye düşünürseniz, sporun hayatınızdaki yerini olumsuz etkilemiş olursunuz. 


Egzersiz günlerinde ki elde ettiğiniz başarıları not alın


Düzenli kontrol edebileceğiniz bir yere not defteri koyun ve her sabah aç karnına tartıya çıkıp kilonuzu not alın. Günler geçtikçe kilo verdiğinizi gördükçe yaptığınız egzersizler daha zevkli bir hale gelecektir.


Size dar gelen giysilerinizi giyin


Gardırobunuzda ki size dar gelen kıyafetleri çıkartın; örnek jean pantolonunuz ve 2/3 güne bir giyin bu sayede kilo verip içine tam olarak girebileceğiniz günü hayel etmeniz sizi motive edecektir.


Kendinize söz vermeyi unutmayın


Antrenmanları bırakmayacağınıza dair kendi kendize söz verin. Eğer bu size yeterli gelmeyecekse yakın bir arkadaşınızla bu konuyu konuşun ve aranızda iddiaya girin. Örnek vermek gerekirse; egzersizlerden kaytardığınız zaman arkadaşınıza birşeyler almak olabilir.


Egzersiz sonuçları için gerçekci olmamız gerekli


Fit bir vücuda dahip olmanın tek bir yolu spor yapmak ve sağlıklı beslenerek kilo vermektir, evet bu bir gerçek ama çok fazla hayalede kapılmamak gerekli sonuçta vücudumuzla fitness modeller gibi para kazanmayacağız ve böylede bir iddiamız olmamalı. Vücudumuzu sevmemiz gerekli, kusurlarımız varsa bunu kabul etmeliyiz.


Sakın moralinizi bozmayın


Her insanın metabolizması farklıdır ve bundan dolayı her insan farklı şekillerde enerji harcar. Metabolizmsı yavaş çalışan bir insan doğal olarak yavaş kilo verir. Bu tarz durumlarla karşılaşınca sakın moralinizi bozmayınve kafanızda başaramama endişesi oluşmasın. Buna benzer durumlarda biraz daha fazla egzersiz yapmaya ve daha sağlıklı beslenmeye geçmeniz gerekir. Unutmadan kesinlikle spor merkezlerinde ki antrenörünüzden de destek alın.

yaşam rehberi eğlence antrenman kilo verme spor salonu sağlıklı beslenme beslenme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zayıflama Egzersizleri
Zayıflama Egzersizleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri