Sonbahar Depresyonuna Karşı Çay Formülü!

Mevsim değişikliğinin kişilerin ruh hali üzerinde büyük etkisi var. Özellikle sonbahar, beraberinde depresyonu da getirebiliyor. Dr. Buyrukçu, depresyona karşı tatlıdan uzak durulmasını, papatya ve yeşil çay içilmesini öneriyor.

Sonbahar Depresyonuna Karşı Çay Formülü!
Sonbahar Depresyonuna Karşı Çay Formülü! Admin: Gamze Ç.

Yorgunluğunuz giderek artıyor, enerjiniz azalıyor, anlamsız bir şekilde karamsarlık yaşıyorsanız sonbahar depresyonu kapınızı çalmış olabilir. Fitoterapi Uzmanı (bitkisel tedavi uzmanı) Dr. Buğra Buyrukçu, mevsim değişikliklerinin, özellikle de sonbaharın kişilerin ruh hallerini doğrudan etkilediğini ifade etti. Doğanın canlandığı ilkbaharın aksine sonbaharda bu canlılığın kaybolduğunu, günlerin kısalmaya, güneşin etkisini kaybetmeye başladığını anımsatan Dr. Buyrukçu, “Bütün bu değişimler insanların ruh hallerini olumsuz etkileyebiliyor ve bazı kişilerde depresyona yol açabiliyor” dedi.

Akupunktur uygulamaları çok başarılı

Sonbahar mevsimi ile birlikte havanın kapalı hale gelmesi ve buna bağlı ortaya çıkan psikolojik değişikliklerin, vücudun enerji dengesini de değiştirdiğini ifade eden Fitoterapi Uzmanı Dr. Buyrukçu, ‘ vücut enerjisini dengelemenin en güzel yolunu akupunktur uygulamasıdır. Sadece hastalıklar için değil aynı zamanda genel iyilik halinin sağlanması ve bunun sürdürülebilir olması için tüm dünya da başarı ile uygulanmaktadır. ‘ dedi.

Uyku düzeni ve beslenmeye dikkat

Ağır kış koşullarının gelişini anımsatan ve ‘hüzün ayı’ olarak adlandırılan sonbaharın bilhassa hassas kişiler üzerinde negatif etki yarattığının altını çizen Dr. Buğra Buyrukçu, “Enerjisini yitiren, yorgunluğu ve karamsarlığı artan kişiler bu ruh halinden kurtulmak için çok çeşitli tedbirler alabilir. Bu tedbirlerden belki de en önemlisi uyku düzeni beslenmeye özen göstermektir. Benim, sonbahar depresyonuna girdiğini düşünenlere önerim, öncelikle beyaz şekerden, tatlının her türünden uzak durmalarıdır. Tatlıyla birlikte kan şekerinde ani oynamalar olabilir, bu da bitkinliğe yol açabilir. Tatlı isteği meyveyle bastırılabilir” şeklinde konuştu.

Yeşil çay ve papatya çok faydalı

Fitoterapi Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu, sonbahar depresyonuna karşı sakinleştirici ve rahatlatıcı olan bitki çayları tüketilmesini de önerdi. Yeşil çay ve papatyanın ideal çaylar olduğunu ifade eden Buyrukçu, bu çayların nasıl tüketilmesi gerektiğini ise şöyle açıkladı:

“Kaynatılmış suyu bir bardak içerisinde (250 mililitrelik) koyup 7-8 dakika bekliyoruz. (Sıcaklığın 70-80 dereceye düşmesi gerekiyor). Sonra içine 2 tatlı kaşığı papatya ya da 1 tatlı kaşığı yeşil çay ekliyor ve bardağın ağzını kapatıp 10 dakika bekleyip içiyoruz. Günde 2-4 bardak tüketmemizde mahsuru olmayan bu çayların içine 2-3 adet karanfil ve/veya 1 çay kaşığı melisa koyabiliriz.”

röportaj sağlıklı beslenme çay Fizyoterapist Dr. Buğra Buyrukçu depresyon sonbahar papatya çayı yeşil çay bitki çayı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zayıflama Egzersizleri
Zayıflama Egzersizleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri