Yaz İshali Arttı, Mutlaka Tedbir Alın

İshal, bulantı, kusma… Yazın sıcak günlerinde hastanelerin acil servislerine en fazla bu şikâyetlerle başvuruluyor. “Tatiliniz zehir olmasın” diyen Dr. Buğra Buyrukçu, yaz ishaline karşı alınacak tedbirleri sıraladı.

Yaz İshali Arttı, Mutlaka Tedbir Alın
Yaz İshali Arttı, Mutlaka Tedbir Alın Admin: Gamze Ç.

Ankara Kişisel Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Buğra Buyrukçu, yaz döneminde artan hava sıcaklığının çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığını bildirdi. Yaz ishalinin, bu sorunların başında geldiğini söyleyen Dr. Buyrukçu, “Şu sıralar hastanelerin acil servislerine en fazla ishal, bulantı ve kusma şikâyetleriyle başvurulduğun görüyoruz. Enfeksiyona neden olan virüsler, bakteri ve parazitler nemli ortamlarda ve sıcak havalarda daha çabuk yayılıyor.  Sıcaklığın artmasıyla beraber özellikle çocuklarda sıkça rastlanan mide bağırsak sistemi enfeksiyonları, zamanında tedavi edilmez ise daha ciddi sorunlara yol açabiliyor” dedi.

Dondurma, mayonez, sütlü tatlılar, tavuk…

Yeme-içme ve hijyen konusundaki aksaklıkların yaz ishaline davetiye çıkardığının altını çizen Dr. Buyrukçu, şöyle devam etti:

“Özellikle sütlü tatlılar, dondurma, mayonez ve tavuk gibi çabuk bozulan besinlerden virüsleri almak çok kolay. Uygun koşullarda saklanmadığı için bozulan besinler, tatilde havuzdan veya denizden su yutulması, sebze ve meyvelerin yeteri kadar temizlenmemesi, gıdaların temiz su ile yıkanmaması, ellerin yeterince yıkanmaması gibi etkenler yaz ishaline davetiye çıkarıyor. İshale bazen kusma ve ateş de eşlik edebiliyor. Böyle bir tabloda hastanın mutlak surette hastaneye başvurması gerekiyor.”

Açıkta yiyecek almayın, ellerinizi yıkayın

İshalde beslenmenin ve bol sıvı tüketmenin önemine de işaret eden Dr. Buyrukçu, “Haşlanmış patates, yağsız pilav ve özellikle yoğurtlu çorbalar hastanın birkaç gün içinde toparlanmasını sağlıyor. Bizim temelde önerimiz ise yaz ishali olmadan gerekli tedbirlerin alınması. Yemekten önce ve sonra ellerin yıkanması, temiz tuvaletlerin kullanılması, meyve-sebzelerin temiz suda yıkanması, açıkta satılan, günü geçen, güneşte bekleyen gıdaların tüketilmemesi, mutlaka dışarıda yemek yenilecek ise güvenilir yerlerin tercih edilmesi, açık dondurn yenmemesi, şişe su tercih edilmesi, öncelikle alınacak tedbirlerdir” şeklinde konuştu. 

röportaj sağlık ishal yaz ishali
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zayıflama Egzersizleri
Zayıflama Egzersizleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri