GURBETÇİ TÜRKLERİN TÜP BEBEK TATİLİ

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanında yaşayan ve doğal yollarla bebek sahibi olamayan Türkler, tüp bebek tedavisi için Türkiye’yi tercih ediyor. Yıllık izinlerini buna göre ayarlayan Türk çiftler soluğu İstanbul ve Ankara’da alıyor.

GURBETÇİ TÜRKLERİN  TÜP BEBEK TATİLİ
GURBETÇİ TÜRKLERİN  TÜP BEBEK TATİLİ Admin: Gamze Ç.

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Gurur Polat, yurtdışında yaşayan ve doğal yollarla bebek sahibi olamayan Türklerin, tüp bebek tedavisinde en büyük sorununun dil ve yüksek maliyetler olduğunu söyledi. Bu nedenlerle yaşadıkları ülkede tüp bebek tedavisi olmak istemeyen çiftlerin, yıllık izin planlamalarını yaparak Türkiye’ye geldiklerini ifade eden Dr. Polat, “Ankara’daki hastane ve merkezlere Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika gibi ülkelerden hastalar geliyor. Bir ara Irak’tan çok fazla geliyordu. Çok nadir olmak kaydıyla Amerika ve Avustralya’dan da tüp bebek tedavisi için gelen hastalarımız var” dedi.

Hasta Gelmeden Sonuçları Geliyor

Yurtdışından gelen hastaların kısıtlı izinleri olduğu için tedavide zaman planlamasının önemli olduğunun altını çizen Dr. Polat şöyle devam etti:

Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk ailelerin genellikle 3 veya 6 hafta izinleri var. Ona göre internet üzerinden yazışarak hastanın adetleri ayarlanıyor. O üç haftalık veya 6 haftalık süreye buradaki tüp bebek tedavileri denk getiriliyor. İzinleri kısıtlı yurttaşlarımız için böyle bir planlama yapılırken, Almanya gibi ülkelerde kendi işini yapanlar için zaman kaygısı olmuyor. Önden tüp bebek tedavisi yapılacak kadın hasta Türkiye’ye geliyor. Hatta yine önceden yazışarak hormon, sperm tahlil sonuçları isteniyor. Hastalar o sonuçları internet üzerinden gönderebiliyorlar. Sonuçları değerlendirip, ek tahliller istenebiliyor. Bu yazışmalar sonucunda hekimler burada ne yapacağını biliyor, hazır durumda oluyor. Türkiye’den yine ilaçlarını yakınlarına götürtebiliyorlar. Çünkü örneğin Almanya’da aile doktorlarına tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçları yazdırmaları biraz zor oluyor. Orada sistem ve bazı işlemler daha uzun bir süreç alıyor. O nedenle son zamanlarda Türkiye tüp bebek konusunda çok tercih edilen bir ülke olmaya başladı. Bir de yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın dil ve kültür konusunda yaşadığı sıkıntılar var. Ne yazık ki bazı yurttaşlarımız yaşadıkları ülkenin dilini hala tam olarak öğrenmemişler veya öğrenememişler. O nedenle doktorla aralarında bir kopukluk oluyor. Bazı şeyler yanlış gidebiliyor, ilaç uygulamalarında yanlışlıklar olabiliyor. Türkiye’ye geldikleri zaman bu sorunların hiçbirisi ile karşılaşmıyorlar.”

tüp bebek tüp bebek tedavisi bebek sağlık röportaj
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zayıflama Egzersizleri
Zayıflama Egzersizleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri