AŞIRI TERLEYENLER DİKKAT!

Çoğunlukla hava sıcaklığı, bazen de çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak sıkça görülen aşırı terleme birçok insanın muzdarip olduğu bir problem.Aşırı terlemeye karşı alınan önlemler ise başka sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Dr. Buğra Buyrukçu hem bu sorunların neler olduğunu, hem de aşırı terlemeye karşı en doğal tedavi yöntemlerini anlattı.

AŞIRI TERLEYENLER DİKKAT!
AŞIRI TERLEYENLER DİKKAT! Admin: Gamze Ç.

Ankara Kişisel Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Buğra Adil Buyrukçu, aşırı terlemenin sadece terleyen için değil etrafındakiler açısından da son derece rahatsız edici olduğunu söyledi. Genellikle koltuk altlarında, ayak tabanı ve avuç içlerinde görülen terlemenin kişinin sosyal yaşamını da olumsuz etkileyen bir problem olduğunu ifade eden Dr. Buyrukçu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tıptaki adı ‘hiperhidrozis’ olan ter, içeriğinde sodyum, potasyum, üre gibi maddelerin olduğu, renksiz, kokusuz sıvıdır. Derideki yağ bezleri salgıları ve bakteriler ile karışınca kötü kokar. Günlük 0,5-1,5 litre kadar ter oluşur. Çevre ısısına bağlı olarak miktarı değişir. Ancak bazen hiçbir neden olmadan otonom sinir sistemi etkisi ile aşırı terleme olur. Ateş, hipertiroidi, şeker ve şişmanlık gibi bazı hastalıklar, menopoz, vitamin eksiklikleri, baharatlı gıdalar tüketilmesi, bazı ilaçlar ve alkol alımı da terlemeyi arttırır. Terlemeye karşı birçok kişi özellikle koltuk altı kremleri veya deodorantları kullanır. Ancak bu ürünlerin içeriğindeki bazı maddelerin meme kanserini tetiklediği yönündeki tartışmaların sürdüğü unutulmamalıdır.”

“Dr. Buğra Buyrukçu: “Aşırı terleme tedavisinde mutlaka doğal ve kalıcı yöntemler tercih edilmelidir.”

Ankara Kişisel Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Buğra Adil Buyrukçu, aşırı terlemenin tedavisine yönelik tıbbi yöntemler hakkında da bilgi verdi. Aşırı terleme sorunu yaşayanlara, doğal ve kalıcı tedavi yöntemlerini tercih etmelerini öneren Buyrukçu, şunları söyledi: “Günümüzde terlemeye karşı pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan biri de doğal ve kalıcı bir uygulama olan botokstur. Özellikle koltuk altı aşırı terlemelerinde botoks uygulaması terleme miktarının azaltılmasında etkilidir. Aşırı strese bağlı terlemelerde ise pasifloraekstresi  etkilidir.  Aliminyum klorid tuzları da krem şeklindedir ve ter bezlerini kapatarak etki gösterir. Bunları kullanacak olanlar gece yatmadan önce kullanmalı ve sabah yıkanmalıdır. Doktor reçetesiyle kullanılabilen antikolinerjikler ilaçlar ise asetilkolin sentezini engeller, iyontoforez de el ve ayak terlemelerinde etkilidir. Son olarak aşırı terlemeye karşı  torakalsempatektomi adı verilen cerrahi müdahale yöntemi vardır.”

AŞIRI TERLEMEYE KARŞI MUTLAKA BUNLARI DA DENEYİN

Dr. Buğra Buyrukçu baharatlı gıdalar, kafeinli içecekler, alkol ve çay kullanımının azaltılmasının terlemenin önlenmesinde etkili olacağını da bildirdi. Dr. Buyrukçu aşırı terlemeye karşı şu bitkisel karışımı da önerdi: “1-2 gram adaçayı, 150 ml kaynamış su içerisinde 15 dakika  demlenip ılık olarak içilir. Günde 3 bardak içilmesi önerilir. Yine hazırladığımız bu çay içine 2-3 damla adaçayı uçucu yağını eklersek çok daha etkili olur.”

hiperhidrozis terleme aşırı terleme sağlık ter bezleri röportaj
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zayıflama Egzersizleri
Zayıflama Egzersizleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri
Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri